FAZA 2 – faza równomiernego rytmu utraty wagi

FAZA 3 - faza utrwalenia – by uchronić się przed efektem Jo-Jo

 

FAZA 3 - faza utrwalenia – by uchronić się przed efektem Jo-Jo

Faza utrwalenia, jest najważniejszym etapem odchudzania na diecie proteinowej Dukana, ponieważ jest to etap, w którym pracuje się nad tym, aby utrzymać uzyskaną wagę oraz utrwalić nowe nawyki żywieniowe. Ma to na celu ustrzec się przed efektem jo-jo. Czas trwania tej fazy jest proporcjonalny do ilości zrzuconych kilogramów, dlatego dla każdego jest inny. Na każdy kilogram wagi, przypada dziesięć dni diety. Czyli np. jeśli schudliśmy 8 kg, faza utrwalenia powinna trwać 80 dni.

Produkty dozwolone w trakcie PROTAL III

W fazie utrwalenia, do dotychczasowego menu można dorzucić to, co do tej pory było zabronione, czyli pełnoziarniste pieczywo (do 2 kromek dziennie), kilka plastrów sera, makaron, ziemniaki lub ryż w ilości ograniczonej do jednego z trzech powyższych produktów, nie więcej niż dwa razy w tygodniu. Do diety można dołączyć również owoce, jednak tylko te, o niewielkiej ilości cukrów (dlatego nie wolno spożywać bananów, winogron i czereśni). Dwa razy w tygodniu można urządzić sobie pełen obiad z przystawką, daniem głównym i kieliszkiem czerwonego wina, jednak potem należy na 1 dzień powrócić do pierwszej fazy diety Dukana.

Przykładowy przepis w fazie PROTAL III

KURCZAK W SOSIE CYTRYNOWO-IMBIROWYM

udka kurczaka ze skora (tyle ile chcecie lub macie)
1-2 cebule białe
1-2 sałaty lattuga
łyżeczka oliwy z oliwek
pół cytryny w plasterkach
łyżka słodziku w proszku (który można piec, bo dusi się długo, wiec lepiej nie ryzykować gorzkiego posmaku)
4 plasterki świeżego korzenia imbiru
sos sojowy - około 5 łyżek
szczypta szafranu - jeśli ktoś ma i lubi
pieprz
chili
świeży tymianek
kostka rosołowa - warzywna lub drobiowa
letnia woda

Sposób przygotowania:

1. Wlać łyżeczkę oliwy do głębokiej patelni albo płytkiego garnka. Podsmażamy cebulę w plasterkach, po 1-2 minutach dodajemy udka kurczaka, kładąc je skorka do dołu. Wtedy się lepiej zarumieni i puści trochę tłuszczu.

2. Po zarumienieniu udek od strony skóry, należy je przekręcić, doprawić solą, chili, pieprzem i tymiankiem, poczym smażyć jeszcze z minutę.

3. Dodajemy wodę (tyle, by pokryła udka na 3 ich wysokości lub nawet całe, w zależności od tego, ile sosu chcemy z tego uzyskać) oraz kostkę rosołową. Należy dobrze wymieszać, by kostka cała się rozpuściła.

4. Dodajemy pół cytryny w plasterkach i szafran. Obrany korzeń imbiru dodajemy w plasterkach na patelnie i dodajemy polowe przygotowanego sosu sojowego. Sałate lattuga kroimy wzdłuż na 4 części i dodajemy do udek. Przykrywamy albo folia aluminiową albo pokrywką i tak dusimy około 15 minut.

5. Następnie sprawdzamy sos, który zaczyna się tworzyć. Może być zbyt kwaśny od cytryny, dlatego możemy wyrzucić z niego plasterki. Następnie dodajemy brakujące przyprawy, trochę słodziku, chili, pieprzu i sosu sojowego.

6. Wszystko razem należy przykryć i podusić przez kolejne 20-25 min.

7. Woda powinna się zredukować do konsystencji wspaniałego sosu, a sałata powinna być miękka i delikatnie się rozpadać. Można pozbyć się plasterków imbiru. Udka należy jeść bez skórki.