FAZA 2 – faza równomiernego rytmu utraty wagi

FAZA 3 - faza utrwalenia – by uchronić się przed efektem Jo-Jo

 

Dla kogo jest dieta proteinowa?

Dieta Dukana polecana jest wszystkim dorosłym i zupełnie zdrowym osobom. Nie powinny jej natomiast stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dorastająca młodzież. Z diety proteinowej wykluczone są również osoby z jakimikolwiek dolegliwościami nerek

Dieta proteinowa na pewno nie powinna być uznawana za sposób zdrowego odżywiania, ponieważ z samego założenia, harmonia dostarczanych organizmowi składników odżywczych staje się zaburzona. Dieta proteinowa ma na celu głównie dostarczanie białka w czystej postaci, a zmniejszenie spożywanej ilości tłuszczów i węglowodanów. Ponadto, dieta proteinowa Dukana wyklucza, przynajmniej w pierwszej fazie kuracji, jedzenie owoców i warzyw, co ma niezdrowy wpływ na organizm (w warzywach znajdują się witaminy oraz błonnik – regulujący perystaltykę jelit – zapobiegający zaparciom), co na pewno nie stanowi o jej zdrowotności. Osoby, które przechodzą dietę proteinową, nie powinny ciężko trenować fizycznie.

W przeciwieństwie do innych diet, w tej diecie nie chodzi o spożywanie małej ilości jedzenia, by dzięki temu chudnąć, ale o to, by jeść tyle, by jeść i być sytym, jednak spożywać należy tylko produkty białkowe, bez węglowodanów i tłuszczy. Dieta proteinowa zakłada również spożywanie dużej ilości wody, a to z kolei, w połączeniu z dietą proteinową, pozwala łatwiej zmniejszyć ilość cellulitu.