FAZA 2 – faza równomiernego rytmu utraty wagi

FAZA 3 - faza utrwalenia – by uchronić się przed efektem Jo-Jo

 

Niebezpieczne patyczki. Najczęstsze błędy popełniane w pielęgnacji uszu

Czy wiesz, że patyczki higieniczne nie nadają się do czyszczenia kanałów usznych i korzystając z nich w niewłaściwy sposób, możesz narobić sobie jeszcze większych problemów? Dlaczego należy dokładnie wycierać uszy po kąpieli? Poznaj najczęstsze błędy pielęgnacji uszu, które mogą prowadzić do poważnych infekcji.

patyczek do uszu

Jak to jest z tymi patyczkami?

Wspomniane patyczki do uszu to temat wielokrotnie już poruszany i wyjaśniany. A mimo tego wciąż jest szerokie grono osób, które używa ich w niewłaściwy sposób. Patyczki nie służą bowiem do czyszczenia kanału usznego. Można doprowadzić w ten sposób do poważnych problemów ze słuchem, jego częściowej lub całkowitej utraty. Patyczkami czyścimy małżowinę uszną i jej „zakamarki”, a więc jedynie najbardziej zewnętrzny element naszego narządu słuchu.

Dlaczego nie stosujemy ich wewnątrz kanału? Kanał słuchowy kształtem przypomina klepsydrę, zwęża się w głębi ucha, a następnie znów rozszerza w kierunku bębenka. Czyszcząc go patyczkiem, możemy wepchnąć woskowinę do przewężenia i tym samym zatkać kanał dźwiękowy. Gorszym scenariuszem będzie wepchnięcie jej tak głęboko, że przedostanie się do błony bębenkowej. Niesie to ryzyko jej trwałego uszkodzenia i upośledzenia słuchu.

Skoro nie patyczki, to co?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że uszy czyścimy wtedy, gdy woskowina zaczyna wydostawać się poza przewód słuchowy. W przypadku jej częstszego usuwania można doprowadzić do jej niedoboru, co może skutkować infekcjami lub skaleczeniami ucha. Do czyszczenia uszu możemy zastosować ciepłą wodę np. podczas kąpieli. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie osuszyć ucho po wyjściu spod prysznica. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ woda rozmiękcza woskowinę w uchu i może doprowadzić do jego zatkania. Po kąpieli osuszamy ucho ręcznikiem lub chusteczką tak, aby kanał słuchowy był suchy.

Do usuwania woskowiny można zastosować też dedykowane preparaty, zazwyczaj mają one formę sprayu. Umożliwiają łatwe i wygodne czyszczenie ucha. Rozpuszczają zalegającą w kanale woskowinę, umożliwiając jej usunięcie naturalnymi metodami oczyszczania ucha. Można też ją wypłukać po zastosowaniu sprayu na ból ucha, a następnie chusteczką usunąć wyciekającą woskowinę. Należy też osuszyć kanał słuchowy.

Dbanie o higienę narządu słuchu jest ważne z kilku względów. Kwestia estetyczna jest oczywiście bardzo istotna, ale to właśnie kwestie zdrowotne są najważniejsze. Dlatego należy wykonywać te czynności w należyty sposób, aby przypadkowo sobie nie zaszkodzić.